Postaw mi kawę na buycoffee.to

09:01:00

BUŁGARIA info praktyczne


DOJAZD
Samochód czy samolot? Cóż, jadąc samochodem, trzeba się przygotować na powyżej 20 godzin jazdy, dajcie znać, jeśli komuś udało się w krótszym czasie.
Samolotem lot trwa ok. 2 godzin. Jeśli macie zaklepany hotel, pytajcie o czas transferu, np. z Warny do Złotych Piasków trwa ok. godziny.

PASZPORT
Paszport nie jest konieczny, jako że Bułgaria należy w UE, jeśli wiec nie będziecie jechać tranzytem przez państwa spoza EU, dowód jest wystarczającym dokumentem, aczkolwiek ja i tak zazwyczaj wybieram dodatkowo paszport.

WALUTA
Chociaż oficjalnie kurs euro w Bułgarii jest stały i wynosi 1,95 lewa (BGN), to jednak mało realne jest sprzedanie waluty w tej cenie. Uważajcie na kantory, które mają wywieszony tylko jeden kurs, najprawdopodobniej jest to kurs sprzedaży, a nie zakupu. W Złotych Piaskach za 1 euro płacono 1,9 BGN, w Bałcziku 1,93 BGN, w Nessebarze 1,91 BGN ( stan na 28.06.2018 r.). Za dolary płacono 1,6 BGN.


CZAS
Zegarki przestawiamy póki co godzinę do przodu.PÓŁNOC czy POŁUDNIE
Wybór rejonu zależy od Was, generalnie południe jest cieplejsze, choć północne wybrzeże do zimnych nie należy :). Wybierając kierujcie się własnymi upodobaniami.
Największym i najstarszym kurortem jest SŁONECZNY BRZEG, jego okolice polecam, jeśli planujecie mieć dobrą bazę wypadową do Sozopola, starego Nessebaru czy.... Osobiście samego Słonecznego Brzegu bym nie wybrała ( dla mnie za wielki, a wypoczynek w mieście latem, to zdecydowanie nie to, co lubię ), ale co kto lubi. W pobliżu jest kilka mniejszych miejscowości oraz popularne: elitarna Elenite, Obzor - podobno najsłoneczniejsza miejscowość w całej Bułgarii  czy św. Włas.
Po drugiej stornie wybrzeża są ZŁOTE PIASKI, nowoczesny kurort z promenadą, lunaparkiem i długą piaszczystą plażą, reklamowany jako ośrodek balneoterapii oraz miasto, które nie śpi. I faktycznie jest tu wiele obiektów, nie tylko klubowych, czynnych 24 h, ze sklepami włącznie. Obok kilka mniejszych miejscowości, jak Albena - chyba jedyna miejscowość, która chwali się tym, że ma 46 hoteli i wszystkie pokoje z widokiem na morze (niestety nie sprawdzałam, więc przytaczam tylko słowa naszej bułgarskiej znajomej) , Kranevo - polecane przede wszystkim dla rodzin z dziećmi ze wzgl. na plaże z drobnym piaskiem i płytkie morze czy Św. Konstantin i Elena z parkami i mnóstwem zieleni..... To dobry rejon do zwiedzenia Półwyspu Kaliakra, Kamiennego Lasu, Warny czy Bałcziku.
Oprócz hoteli są naprawdę ciekawe oferty domów wakacyjnych. Gdybym wybierała się kolejny raz, raczej wybrałabym coś z takiej oferty.


JEDZENIE
Jeśli wybierzecie hotelowe menu, stracicie możliwość skosztowania bałkańskiej kuchni w dobrym wydaniu i dobrej cenie. Talerz pełen świeżych małży w białym winie to wydatek ok. 8-10 BGN,  kawa ok. 1 BGN, kilogram słodkich czereśni od 2,5 BGN, dlatego warto posiedzieć choć czasem w kawiarni z widokiem na morze i skosztować czegoś lokalnego.


MORZE 
Morze Czarne latem jest przyjemnie ciepłe, potrafi zmieniać odcień wody od lazurowego błękitu niczym na Karaibach po czerń w czasie sztormu ( wiem, co piszę, bo widziałam naprawdę różne jego odcienie ;), a wiele kąpielisk otrzymuje Błękitną Flagę za czystość wód. Uważajcie jednak na tzw. martwą falę,  która corocznie pochłania swoje ofiary, nie tylko w sierpniu, więc jeśli na plaży oznaczony jest zakaz pływania, lepiej się zastosować niż liczyć na szczęście.


Jeśli moje wpisy pomogły Ci na chwilę przenieść się w miejsca, które odwiedzam, a wskazówki przydały Ci się w podróży, możesz postawić mi kubek apetycznej, choć wirtualnej, kawy :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Zwidokiemnaobelisk.pl , Blogger