Postaw mi kawę na buycoffee.to

20:58:00

Humac...opuszczona wioska, która zaludnia się raz w roku


    Niecałe 10 km od Jelsy na Wyspie Hvar jest Humac, wioska z typową dla wyspy zabudową. Co w niej niezwykłego? To, że jest opuszczona i że raz w roku w dniu swoich patronów - świętego Piotra i Pawła 28 czerwca ożywa. Ale nie tylko...to przede wszystkim przykład dawnej, typowej zabudowy, bez używania spoiwa, gdzie budynki zwężają się ku górze. Swego czasu znana z produkcji wina i oliwy ( M. zgadł od razu do czego służyły wyżłobione kamienne rynienki ;). Piękna, cicha, zagadkowa - niemy świadek swojej świetności i upadku... 

    Przyjeżdżamy rano 29 czerwca. Dzień po dniu patronów. Wtedy o tym nie wiedzieliśmy. Pusto. Przed skansenem plac zabaw. Świetny. Taki nieco alternatywny: huśtawka słoń ze starej opony, liczydło na drzewie, gra w pszczółki i robaki ( taka odmiana kółka i krzyżyka :). Dziewczyny nie chcą odchodzić ;). Tawerna jeszcze zamknięta. Dwa domy odrestaurowano i można je wynająć. Trzy razy w tygodniu w sezonie zbiera się grupa pod konobą, wtedy można odbyć wycieczkę do Jaskini Grapcewy, po drodze zwiedzając kościół.
My zwiedzamy innego dnia, rano, bez ludzi.  Idziemy drogą Napoleona do strażnicy. Niezliczone ilości motyli latają nad lawendą. Kamienna, wąska droga biegnie szczytem wyspy, widok niemal na nią całą. Lunetą można spojrzeć w najodleglejsze krańce. Gdzieś słychać dźwięki dzwonków, takich jakie kiedyś wieszano na szyjach krowom. Słyszałam, że tu zdarza się spotkać osiołki. Te spotkane przez nas na pierwszy rzut oka bardziej przypominają konie :).

    Przed wioską jest jeszcze jeden dom z niesamowicie piękną lawendą. Tu jest jej całe pole. Podziwiam i pytam, czy mogę zrobić zdjęcie, bo tu tak pięknie. Zagadnięty starszy mężczyzna uśmiecha się i zaprasza, żebym weszła do ogrodu, bo tam dopiero jest piękny widok. Nie kłamał. Z hamaka między drzewami można by nie schodzić godzinami....gdybym wiedziała wcześniej o tym miejscu, chętnie spędziłabym weekend tylko tam :)...Jeśli moje wpisy pomogły Ci na chwilę przenieść się w miejsca, które odwiedzam, a wskazówki przydały Ci się w podróży, możesz postawić mi kubek apetycznej, choć wirtualnej, kawy :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

23 komentarze:

 1. Aż miło się przegląda takie słoneczne fotografie :) Choć uwielbiam jesień, za pochmurnymi i deszczowymi dniami nie przepadam. A u Ciebie od razu zapachniało latem, i te pola lawendy, przepięknie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te pola lawendy, to tu akurat w tym jednym ogrodzie się prezentują, w większości to małe poletka z rosnącymi krzakami lawendy, trudno dostępne i trudne do uprawy, wszystko musi być robione ręcznie, to nie te równe pola, co na fotkach z Prowansji ;)

   Usuń
 2. Niesamowita wioseczka! ostatnie zdjecie jak z raju, i Twoja Mala w polu lawendowym tez...bardzo podobaja mi sie domy z kamieni. Poza tym milo opisujesz te wizyte...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mała akurat przy krzaczku, jednym z niewielu w samej wiosce ;), a domy piękne, też bym jeden chciała :)

   Usuń
 3. Jak cudownie, jak miło! Chciałoby się tam teraz być!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby teleportacja wchodziła w grę, byłabym codziennie :)

   Usuń
 4. pięknie ,szkoda ,że bedąc Jelsie nie wiedziałam o tym miejscu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam przed wyjazdem do Chorwacji forum cro.pl , wiele relacji z podróży i praktycznych informacji , których ie znajdzie się w żadnym przewodniku ;)

   Usuń
 5. Nierealne, patrze na zdjęcia i nie wierzę. Tak cicho i tak pięknie. Wspaniale to nam pokazałaś.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieliśmy szczęście, cisza, piękna pogoda i nikogo więcej;)

   Usuń
 6. Człowiek ma ochotę spakować się i ruszyć właśnie na ten hamak ...

  OdpowiedzUsuń
 7. Kraje bałkańskie są wyjątkowe, a ty tak wspaniale sfotografowałaś Chorwację. Jestem oczarowana.Moja corka była w Splicie na erazmusie i ma tyle uroczych wspomnień. Zwiedziła całe panstwo prawie. Powinnam kiedys o niej napisac, zeby zainspirowac studentów. Była tez semestr w Portugalii. Jest specjalistą od akwakultury- marine biology jak to się ładnie nazywa p angielsku. Jestem zawsze pod duzym wrazeniem twojego talentu. Mniej teraz piszę, bo mam dużo pracy i dwie wnuczki jak gdzies może widziałas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, rok w Chorwacji i semestr w Portugalii- fantastyczna możliwość :)

   Usuń
 8. Bardzo fajne miejsce. Ciekawie piszesz. Przyjemnie czyta się Twoje opowieści.

  OdpowiedzUsuń
 9. O tym miejscu też nie wiedziałam. Następnym razem..... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Osiolek naprawde bardziej do konia podobny ;) Piekne miejsce, takie lubie.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Zwidokiemnaobelisk.pl , Blogger