Postaw mi kawę na buycoffee.to

16:47:00

100-letni strażnik wody... Zapora Pilichowice   Czas leci jak szalony, wydaje mi się, że dopiero tam się przechadzaliśmy, ale było to jeszcze przed wyjazdem do Pragi, a więc tak czy inaczej sporo temu ;). Piękny, słoneczny dzień, więc szkoda było przesiedzieć go w domu. A i trzeba było zaprawić kota przed podbojem stolicy Czech ;).
W ten oto sposób stanęliśmy na wysokiej na 62 m (niektóre źródła podają 69 m), przeszło stuletniej zaporze wodnej w Pilichowicach, tej samej, której otwarcie celebrował sam cesarz Wilhelm II. I która mieści hektolitry wody. W dole znajduje się elektrownia wodna. Z drugiej strony Jezioro Pilichowickie. Druga największa zapora wodna w Polsce. Pierwsza zbudowana z kamienia. 290 m swobodnej wędrówki nad powierzchnią wody.

 Dla chętnych opuszczony (a więc pewnie bezpłatny ;) hotel. W pobliżu stacja kolejowa, na której zatrzymał się czas. Wokół lasy, lasy, woda i skały. I słońce w ilości, jakiej nie poskąpiłoby lato w Italii. Aż żal było wracać.  

Ale kiedy ruszyliśmy w drogę powrotną, zobaczyliśmy ten most. Jak kadr z filmu. Mój błysk w oku dostrzegł mąż. Zatrzymał samochód. Dzieci, kot  i dziadkowie zostali w aucie. A my podeszliśmy do krawędzi. Kolorystycznie piękny widok. Technicznie:  lekko spróchniałe deski i dziury co jakiś czas, a po tym wszystkim biegnące (ponoć wciąż użytkowane) tory kolejowe. M wszedł, a ja wciąż nie miałam odwagi.
- Ufasz mi...
Hmm, podchwytliwe pytanie po przeszło dziesięciu latach małżeństwa. Mój lęk wysokości przełamywany w dzieciństwie wspinaczkami od Śnieżki po inne szczyty Sudetów, tym razem miał ochotę pociągnąć mnie w stronę bezpiecznego siedzenia w samochodzie, gdzie zostali pozostali członkowie wycieczki. Ale natarczywy wzrok nie pozwolił zostać. I poza wszelkimi psychologicznymi aspektami, było warto ;).


A w drodze powrotnej zahaczyliśmy o miejsce, o których wiedziałam, że jest blisko, a jakoś nigdy nie wstąpiłam, ale jak już wstąpiliśmy, to bywam tam regularnym gościem ;). Ale o tym kolejnym razem ;).

 P.S. Szczegóły na temat budowy Zapory w Pilichowicach możecie przeczytać tu

Jeśli moje wpisy pomogły Ci na chwilę przenieść się w miejsca, które odwiedzam, a wskazówki przydały Ci się w podróży, możesz postawić mi kubek apetycznej, choć wirtualnej, kawy :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

19 komentarzy:

 1. Byłam, byłam rzecz jasna :) Troche mroczne to miejsce....ale wyjątkowe ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. "Moj blysk w oku dostrzegl maz"...zazdroszcze Ci, moj maz nigdy takich blyskow nie dostrzega a jak dostrzega to udaje ,ze nie dostrzega. On jak najszybciej dociera do celu, a widac, ze Twoj blysk byl uzasadniony, fajne odkrycie..i fotki jak zwykle z Twoim wyczuciem kadru. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie jakby obiekt był inny, to też by się skończyło, jak u Ciebie, ale błysk pojawił się też w męskim oku, więc... ;)

   Usuń
 3. "Moj blysk w oku dostrzegl maz"...zazdroszcze Ci, moj maz nigdy takich blyskow nie dostrzega a jak dostrzega to udaje ,ze nie dostrzega. On jak najszybciej dociera do celu, a widac, ze Twoj blysk byl uzasadniony, fajne odkrycie..i fotki jak zwykle z Twoim wyczuciem kadru. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Amazing technology such a dam. Wouldn't trust the wooden bridge.

  Greetings,
  Filip

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. This wooden bridge still ride trains ;)
   Best regards ;)

   Usuń
 5. Piękna okolica, jak do tej pory nie byłam tam, ale chętnie to kiedyś nadrobię :)
  Też mam lęk wysokości, ale dla zdjęć jestem go w stanie przezwyciężyć. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dla widoków można się zmagać ze swoimi słabościami ;)

   Usuń
 6. Dzisiejsze zdjęcia wydały mi si e zupe lnie wyjątkowe. Niby takie jak to Ty zawsze robisz, ale mają w sobie coś szczególnego, magicznego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miło mi, choć coraz mniej mi się moje podobają...

   Usuń
 7. a ja jestem ciekawska i już główkuję co to za miejsce, to o którym będzie kolejnym razem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. blisko mnie ;) i nie dam za długo czekać na zaspokojenie ciekawości ;)

   Usuń
 8. Warto ufac :-) fajne wyprawy lenie mieliscie. wlasnie nadrabiam zaleglosci :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :):):) cieszę się, że zaglądasz, ja też mam zaległości i u siebie i u wszystkich ;)

   Usuń
 9. Zapora robi wrażenie, a nie większe niż Twoja odwaga wejścia na most! Ostatnio również przełamałam swój strach przed lękiem wysokości, ale most był znacznie krótszy i bezpieczniejszy :) W głowie miałam słowa Shreka 'nie patrz w dół' i patrzyłam prosto przed siebie :)))

  OdpowiedzUsuń
 10. Stacyjka jakby przeniesiona z Bieszczadów, nie miałas takiego wrażenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie, bo Bieszczady znam tylko ze zdjęć, wciąż na liście - do odwiedzenia, najlepiej jesienią ;)

   Usuń

Copyright © 2016 Zwidokiemnaobelisk.pl , Blogger