Postaw mi kawę na buycoffee.to

16:27:00

RUCHOMA SZKLARNIA DLA KAMELII I DUCH HRABINY COSEL W PARKU PILLNITZ w DOLINIE ŁABY

     

    Dolina Łaby mocno przesycona jest duchem Augusta Mocnego i Hrabiny Cosel. Nie inaczej jest z tym miejscem - zamkiem i parkiem Pillnitz niedaleko, a właściwie teraz już wciągniętego, do Drezna. To dla tej najsłynniejszej swojej metresy król nabył to miejsce. A kiedy popadła w niełaskę - przebudował wg planów Pöpelmanna: tak powstał Pałąc Wodny i Górski oraz Światyni Wenus.              O przepychu niech świadczy fakt, że znajdował się tam również okrągły pawilon z karuzelą, a także pawilon chiński i że latem cały kompleks stanowił miejsce zabaw arystokracji. Przepięknie położone z jednej strony nad wodą, z drugiej chronione zboczami winnic, odtwarzane pieczołowicie po zniszczeniach, nadal potrafi zachwycić, zwłaszcza w ciepły wieczór.

Teren ogrodu podzielony jest na strefy: jest tu park angielski z rzeźbami i stawem, chiński pawilon, zielony labirynt, po którym być może nocami biega duch Hrabiny Cosel, gdyż to chyba jedyny element z czasów jej bytności oraz pałace, a także palmiarnia. Jedną z głównych atrakcji parku jest olbrzymi, niemal 9-metrowy krzew kamelii, dla którego została skonstruowana spcejalna, jeżdżąca szklarnia o wysokości przeszło 13 m i wadze ( bagatela ) 54 ton. Skąd kamelia w parku? Według legendy jest to jedna z 4 sadzonek, jakie z podróży do Japonii w 1779 r. przywiózł szwedzki botanik Karl Peter Thunberg. Tłumaczyłoby to aktualna wielkość krzewu i zabiegi, aby utrzymać kamelię w dobrej kondycji.
Latem na dworze w donicach stoi mnóstwo drzewek cytrusowych, agapantów, ołowników o kwiatach niczym floksy czy oleandrów. Natomiast w Palmiarni o powierzchni 660 m2 zwanej Szklanym Edenem oprócz egzotycznych roślin z Afruyki i Australii i biegających małych ptaszków, znajduje się przepiękna fontanna z brązu autorstwa Małgorzaty Chodakowskiej, warto przysiąść i popatrzeć na kunszt i precyzję rzeżby, której autorka wraz z mężem ma swoją winnicę całkiem niedaleko ;).
Miejsce idealne na wypad rowerem, jeśli zatrzymacie się w Dreźnie, lub na weekendowy wyjazd.


INFO PRAKTYCZNE:


Dojazd jest prosty, to praktycznie dzielnica Drezna, choć kiedyś stanowiła odrębną miejscowość. Można dotrzeć autobusem 63 wysiadając na przystanku Schloss Pillnitz, ale równie dobrze samochodem, rowerem, pieszo czy promem.

Bilet wstępu do samego ogrodu jest niedrogi 3 EURO osoba dorosła , 2,5 EURO ulgowy, dzieci do lat 16 - WSTĘP BEZPŁATNY ( stan na IX 2022 r.), z wstępem do pałaców 8 EURO osoba dorosła , 6 EURO ulgowy, dzieci do lat 16 - WSTĘP BEZPŁATNY ( stan na IX 2022 r.)

Można też zakupić kartę KARTA KRAINY ZAMKÓW 48 EURO na rok/ 24 EURO 10 dni - INFO jakich obiektów dotyczy i wszystkie szczegóły znajdziecie TU ;)

Park otwiera się o 6 i zamyka w późnych godzinach wieczornych, ale opłaty pobierane są tylko od 9 do 18 :) , a od listopada do marca wejście na teren ogrodu jest bezpłatny, pałace są zazwyczaj zamknięte, jednak lepiej sprawdźcie przed przybyciem informację TU

Przy rzece jest zejście na przystań i można popłynąć parowozem.

Pomoć można kupic tu szczepki słynnej kamelii - próbujcie szczęścia ;)


 Jeśli moje wpisy pomogły Ci na chwilę przenieść się w miejsca, które odwiedzam, a wskazówki przydały Ci się w podróży, możesz postawić mi kubek apetycznej, choć wirtualnej, kawy :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4 komentarze:

 1. Bardzo piękne i przesycone historią miejsce, żałuję że nie udało nam się tam dotrzeć podczas pobytu w Dreźnie. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic straconego, następnym razem :), ja chciałabym objechać rowerem okolicę wraz z winnicami, wydaje się to najbardziej sycącą oczy opcją :)

   Usuń
 2. Piękne miejsce może zauroczyć. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Zwidokiemnaobelisk.pl , Blogger