Postaw mi kawę na buycoffee.to

22:38:00

O medycznej stronie turystyki
    Trafiłam niedawno na temat turystyki medycznej. Temat ostatnio modny, ale również intratny sektor przemysłu, wspierany także     przez Ministerstwo Gospodarki, które uruchomiło nawet specjalny program promocji samej branży turystyki medycznej.
    Temat sam w sobie stary jak świat, jak długo po wygnaniu z raju istnieją choroby i nasza przemożna chęć powrotu do pełnej sprawności fizycznej i duchowej. Albo jak bardzo przeklinana była Pandora za swoją puszkę, z której wypuściła wszelkie zło, troski, a zwłaszcza choroby.
Bo przecież, czy turystyką medyczną nie była droga odbyta do szamana mieszkającego na drugim końcu kolejnej wioski? Albo poszukiwanie ziół rosnących tylko w jednej górskiej, dalekiej dolinie? A jeżdżący do wód wątli romantycy, wśród których było wielu znanych swojej epoce, jak nasz Fryderyk Chopin, ale do których pojechać często po prostu wypadało, nie tyle dla poratowania zdrowia, ile dla rozrywki i utrzymania odpowiednich relacji towarzyskich?
Samej zdarzało mi się jeździć do akademickich ośrodków po ratunek. A mieszkając stosunkowo blisko granicy patrzę jak wyrastają jak grzyby po deszczu kolejne placówki oferujące np. stomatologię estetyczną, nastawione nie tyle na mieszkańców, ale na przyjeżdżających zza zachodniej granicy turystów nie tylko po nasze produkty lokalne, smaczne artykuły spożywcze, sławetną ceramikę, ale i coraz częściej właśnie po usługi, których jakość jest naprawdę wysoko ceniona jako spełniające europejskie standardy, przy cenach co najmniej o 1/3 niższych od średnich w wysokorozwiniętych krajach (choć spotkałam się z opiniami, że w niektórych sektorach zdarzają się zabiegi niższe nawet o 80%, co wydaje się lekką przesadą, niemniej na pewno są mocno konkurencyjne) .
Pamiętam jak pracując jeszcze w biurze podróży, częstym kierunkiem wyjazdów uzdrowiskowych, ze względu na niską cenę, były sanatoria w Druskiennikach na Litwie lub w Truskawcu na Ukrainie. Każdego wyjeżdżającego uprzedzaliśmy, że standard obiektu kiepski, ale za to jakie zabiegi.  I takie też przywozili wrażenia pensjonariusze. Dziś te miejscowości aż kipią ofertami na wysokim poziomie, termalnymi aquaparkami oraz świetnym zapleczem hotelowym.
Również nasze rodzime uzdrowiska to już też nie tylko smaganie biczami wodnymi  i picie mocno siarczystych wód, których aromatyczny chlorowodorek był w stanie powalić tych bardziej wrażliwych na zapach. Teraz to kompleksowe ośrodki, oferujące pełen wachlarz usług, poczynając od odebrania kuracjusza ze stacji lub lotniska , poprzez ocenę stanu zdrowia i dostosowaniem do niego diety oraz programu pobytu, solankowe kąpiele, masaże i relaks w grocie solnej, zajęcia z indywidualnym trenerem body artu, z wyjazdami pozwalającymi poznać turystyczne walory okolicy włącznie. Wiele razy przemierzając zamkowe korytarze, zwłaszcza w okresie letnim, spotykamy całe sanatoryjne turnusy ;).
Możliwość wyszukania taniego i szybkiego środka transportu oraz cena nie pozostaje bez znaczenia.  Również dla naszych bliskich,  którzy z przyczyn ekonomicznych z wizją lepszych zarobków wyruszyli na podbój wysp oraz stałego lądu, oferującego wyższy standard życia, teraz i oni raz na jakiś czas wracają z emigracji na poratowanie zdrowia w ojczyźnie.
Właśnie z powodu cen i jakości dla wielu Europejczyków (głównie Niemców, Skandynawów i Brytyjczyków),  Polska jest, obok Czech, Turcji i Węgier, mekką medycznej turystyki, nie tylko dla chcących poprawić urodę, ale przede wszystkim dla poratowania zdrowia i poddania się usługom stomatologicznym, okulistycznym czy chirurgicznym.
A Wy korzystacie?

2 komentarze:

  1. My tak ;) Co roku wizyta kontrolna u stomatologa w wakacje. Ostatnio polecałam nawet znajomemu z pracy usługi stomatologiczne w Polsce i bardziej ze względu na jakość usług, a nie cenę ;) Stwierdził, że musi się dobrze nad tym zastanowić ponieważ chętnie po raz kolejny odwiedzi Kraków (był zachwycony podczas pierwszej wizyty), a stomatolog to świetny pretekst :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje kuzynki zazwyczaj też podczas wizyt u rodziny zaliczają wszystkich lekarzy, kosmetyczki i fryzjera ;)

      Usuń

Copyright © 2016 Zwidokiemnaobelisk.pl , Blogger